ЗМІНИ МОРФОЛОГІЧНИХ ПОКАЗНИКІВ ПЕРИФЕРИЧНОЇ КРОВІ ПОРОСЯТ ПЕРШОГО МІСЯЦЯ ЖИТТЯ

І. І. Панікар1, C. А. Ничик2

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

1Полтавська державна аграрна академія, вул. Сковороди, 1/3,

м. Полтава, 36003, Україна

2Інститут ветеринарної медицини НААН, вул. Донецька, 30,

м. Київ, 03040, Україна

У статті наведено дослідження динаміки морфологічних показників периферичної крові поросят великої білої породи, в яких впродовж першого місяця життя спостерігаються кількісні зміни еритроцитарного та лейкоцитарного складу крові. Зміни клітинних факторів крові у поросят першого місяця життя відображають процеси адаптації організму тварин до факторів зовнішнього антигенного впливу. Критичним для адаптації є перший тиждень життя, коли антигенне навантаження активує неспецифічні фактори імунітету: збільшується кількість фагоцитів — моноцитів і нейтрофілів. У подальшому поступово встановлюється співвідношення нейтрофілів і лімфоцитів, характерне для старшого віку. Часткове зниження кількості гемоглобіну і еритроцитів поступово відновлюється, а зміни ШОЕ корелюють із збільшенням кількості глобулінів у крові.

Зниження кількості гемоглобіну, як і еритроцитів, у молочний період, явище фізіологічне, але погіршення умов утримання та зовнішня антигенна стимуляція можуть сприяти змінам цього явища і подальшому розвитку певних патологічних процесів. Максимальний вміст гемоглобіну було зареєстровано у щойно народжених поросят. Протягом перших п’яти діб кількість еритроцитів у кров’яному руслі знижується на 22,8 %. У перші декілька діб життя кількість нейтрофілів переважає над кількістю лімфоцитів у 2,7 раза. Співвідношення нейтрофілів до лімфоцитів у поросят віком 29 діб становить 1:1,14. Співвідношення паличкоядерних нейтрофілів до сегментоядерних склало у тварин перших годин життя 1:18; віком 14 діб — 1:4; віком 29 діб — 1:5. Впродовж першого місяця життя відбувається поступове зростання (в 4 рази) кількості моноцитів.

Отримані дані відображають процеси адаптації щойно народженого організму тварин до впливу шкідливих факторів зовнішнього середовища, які після народження є критичним у перший тиждень життя, що, на нашу думку, необхідно враховувати при плануванні профілактичних щеплень молодняку тварин у господарствах.

Ключові слова: СВИНІ, МОРФОЛОГІЧНІ ПОКАЗНИКИ, ПЕРИФЕРИЧНА КРОВ, АДАПТАЦІЯ, ГЕМОГЛОБІН, ЕРИТРОЦИТИ, МОЛОЧНИЙ ПЕРІОД, ФАКТОРИ ІМУНІТЕТУ

скачати повний текст статті в форматі PDF

Search