Вплив шестивалентного хрому на активність ензимів гліколізу та пентозофосфатного шляху в лейкоцитах крові кроликів
Г. Л. Антоняк1, Н. П. Хомич2
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
1Львівський національний університет імені Івана Франка,вул. Саксаганського, 1; м.Львів, 79005, Україна
2Львівський національний аграрний університет, вул. В. Великого, 1; м.Дубляни, 80381, Україна
Забруднення навколишнього середовища сполуками шестивалентного хрому (Cr(VI)), які часто містяться у промислових відходах, збільшує ризик надходження цього елементав організм сільськогосподарських тварин і людини. До токсичних ефектів Cr(VI) належать порушення метаболізму в лейкоцитах, зокрема катаболізму вуглеводів, які є важливими енергетичними субстратами в клітинах імунної системи. Метою роботи було дослідити активність ензимів, які каталізують окремі реакції гліколізу та пентозофосфатного шляху в нейтрофільних гранулоцитах і лімфоцитах кроликів за умов щодобового надходження шестивалентного хрому.
Проводили дослідження піруваткіназної, лактатдегідрогеназної та глюкозо-6-фосфатдегідрогеназної активності у популяціях лейкоцитів крові кроликів, яким вводили калію біхромат у дозах 5 мг/кг маси (внутрішньошлунково) і 10 мг/кг маси (з питною водою) впродовж 14 і 60-ти діб відповідно. Установлено, що метаболічна відповідь нейтрофільних гранулоцитів і лімфоцитів на надходження шестивалентного хромузалежить від дози й тривалості введення K2Cr2O7 у травний тракт тварин і характеризується особливостями, пов’язаними з характером метаболізму та специфічними функціями зазначених клітин. У нейтрофільних гранулоцитах кроликів обох дослідних груп лактатдегідрогеназна і глюкозо-6-фосфатдегідрогеназна активність підвищується, а піруваткіназна активність змінюється по-різному: зростає за внутрішньошлункового введення K2Cr2O7 дозою 5 мг/кг, але пригнічується за умов тривалого введення токсиканта в дозі 10 мг/кг маси. У лімфоцитах кроликів, яким вводили калію біхромат, відбувається зменшення активності досліджуваних ензимів, особливо за 60-добового надходження K2Cr2O7 з питною водою. Інгібування активності ензимів, які каталізують кінцеві стадії гліколізу, та глюкозо-6-фосфатдегідрогенази в лімфоцитах може бути однією з ланок у механізмах пригнічення імунної функції за умов надходження шестивалентного хрому в організм тварин.
Ключові слова: шестивалентний хром, імунна система, лейкоцити, нейтрофільні гранулоцити, лімфоцити, енергетичний обмін, кролики